12 pravidel pro zdravé snižování hmotnosti

  04.08.2016, 09:08 -
Pokud chcete, aby vaše úsilí při snížení hmotnosti bylo úspěšné, dodržujte těchto dvanáct pravidel zdravého hubnutí. S nimi půjde hubnutí úplně samo!

1. Jezte ovoce a zeleninu.
Ovoce a zelenina je plná vitaminů a minerálů a má málo kalorií. Před ovocem dávejte přednost zelenině, abyste se vyvarovali sacharidů, protože ovoce obsahuje hodně fruktózy. Jezte 5-6 porcí denně. Jedna porce je jeden kus ovoce nebo zeleniny o hmotnosti zhruba 80 g. Když si pro svůj jídelníček vyberete sezónní výrobky včetně široké palety barevného ovoce a zeleniny, získáte spoustu vitaminů a fytonutrientů.2. Obiloviny a brambory jsou skvělým zdrojem energie.
Tyto základní potraviny neobsahují téměř žádné tuky, ale obsahují množství sacharidů. Jezte 3-4 porce denně a vybírejte si celozrnné výrobky, jako je celozrnný chléb nebo těstoviny.3. Vybírejte si kvalitní tuky.
Tuky mohou být pro vaše tělo dobrým zdrojem energie, ale dávejte pozor na typ a kvalitu vámi zvolených tuků. Rostlinné tuky jsou zdravější než živočišné tuky. Nahraďte máslo, tučné sýry a maso rostlinnými oleji, jako je olivový nebo řepkový olej. Vyhýbejte se transmastným kyselinám.

4. Přijímejte dostatek bílkovin.
Maso, ryby, drůbež a luštěniny jsou zdrojem důležitých bílkovin a přinesou vám pocit příjemného zasycení. Na svém talíři preferujte mořské ryby (losos, sleď), před červeným masem dávejte přednost drůbeži.

5. Pozorně si vybírejte mléčné výrobky.
Mléčné výrobky obsahují bílkoviny a vápník, které jsou důležité pro kosti a zuby. Proto byste je měli jíst pravidelně.

6. Sladké, nikoli přeslazené.
Čas od času potřebujete sladkou odměnu. Vyhraďte si pamlsky s vysokým obsahem cukru pro zvláštní okamžiky a spokojte se s malými porcemi (např. čtvereček hořké čokolády), abyste ušetřili kalorie a chránili si zuby.

7. Méně soli.
Příliš mnoho soli může škodit vašemu zdraví. Upřednostňujte čerstvé potraviny před zpracovanými a solte přiměřeně. K dochucení jídla používejte bylinky a koření.

8. Dostatečně pijte.
Vaše tělo potřebuje tekutiny více než jídlo. Pijte množství nápojů bez kalorií, jako je například voda nebo neslazený bylinný či ovocný čaj. Další možností je také káva bez kofeinu.9. Nepřehánějte to s alkoholem!
Alkoholické nápoje obsahují množství kalorií, ale neobsahují žádné základní živiny. Je proto rozumné pití alkoholických nápojů omezit a dopřát si je pouze za odměnu.

10. Nejezte mezi hlavními jídly.
Ujistěte se, že jste po každém jídle nasyceni. Vše, co jíte mezi hlavními jídly, vám dodává nadbytečnou energii. Pokud pociťujete mezi hlavními jídly hlad, zkuste vypít sklenici vody.

11. Hubněte podle genetického testu.
K redukci váhy je třeba přistupovat individuálně. Obecná doporučení neplatí plošně. Výborným pomocníkem v tomto směru je genetický test například od společnosti AMWAY, který vyhodnotí vaše výživové požadavky. 

12. Nešiďte se.
Dopřejte si kvalitní jídlo. Pokud nestíháte vařit, obohaťte svůj jídelníček o potravinové doplňky. Vhodné jsou výrobky řady NUTRILITE BODYKEY, kde si můžete vybrat produkty se sníženým obsahem sacharidů, se sníženým obsahem tuků a výrobky s vyváženým dietním profilem.

Mohlo by vás zajímat

Copyright © Fitime.cz 2019. Jakékoliv užívání obsahu je bez písemného souhlasu Fitime.cz zakázáno!
Redakce | reklama