3 rady, jak na saunování v mrazech

  29.01.2017, 22:10 -
Znáte ty scény z filmů nebo prospektů cestovních kanceláří, kde lidé ve sněhu vybíhají ze sauny a dírou v ledu skáčou do zamrzlého jezera? Asi je vám jasné, že s realitou takové scény nemají mnoho společného a jsou jen pro pár vyvolených s chatou u jezera.

V realitě všedních dní do veřejné sauny ve wellness centru vybíháme z auta nebo MHD a skáčeme tak maximálně zpět do dopravních prostředků.

A právě odchod ze sauny je v zimních měsících nejproblematičtější, a proto ho na líbivých scénách z břehů jezer nikdy nevidíme.

1. Nezapomínejte na relaxaci
Podstatou saunování je střídání pobytu v sauně roztopené až na 100 °C a prudkého ochlazení v ledové vodě. Nedílnou součástí tohoto cyklu je však také odpočinek, protože takové změny teplot jsou velkým náporem na srdce.

Relaxaci mezi jednotlivými cykly, ale také závěrečnou relaxaci proto nepodceňujte a vyhraďte si na ni dostatek času.2. Nejzdravěji se relaxuje doma
Ve veřejné sauně si raději připlaťte na vstupném a delší dobu pobuďte v odpočívárně. Nikdy ale ze sauny neutíkejte rovnou na autobus nebo za volant. V aktuálních mrazech a chřipkové epidemii riskujete, že vás snadněji skolí všudypřítomné viry nebo bakterie. Za volantem by vás také mohla dostihnout po saunování běžná únava.

Dlouhodobě nejvýhodnější a nejzdravější variantou je domácí sauna, protože ze sauny můžete přejít rovnou do postele a nezatěžujete svůj organismus dalšími změnami teplot. Navíc nemusíte hlídat čas.3. Když není čas, zkuste raději infrasaunu
I domácí saunování ale vyžaduje čas. Pokud ho nemáte, vyzkoušejte raději infrasaunu. Přestože funguje na jiném principu než finská sauna, její účinky na lidský organismus jsou podobně pozitivní.

Do infrasauny navíc můžete chodit každý den a zabere vám maximálně 30 minut. Odpočinek po její návštěvě je doporučený, nikoli nezbytný. Lidé si ji běžně dopřávají před prací a sportovci před tréninkem.Domácí infrasauny jsou také menší než klasické sauny, proto se bez problémů vejdou i do malých bytů. Například rohová infrasauna ISC od české společnosti SaunaSystem zabere necelých 1,5 metru čtverečních a stačí ji zapojit do běžné zásuvky.

Mohlo by vás zajímat

Copyright © Fitime.cz 2019. Jakékoliv užívání obsahu je bez písemného souhlasu Fitime.cz zakázáno!
Redakce | reklama