Aminokyseliny BCAA - základ správného tréninku a regenerace

  20.04.2017, 16:40 -

Těžko byste v textech o sportovní výživě hledali frekventovanější termín než „bílkoviny“ či „proteiny“. Jedná se o základní stavební bloky našeho těla, které plní v organismu celou řadu důležitých funkcí. Protein, nebo chcete-li bílkovina, je tvořen kombinací 22 druhů aminokyselin, jenž se od sebe v mnoha ohledech liší.

Aminokyseliny dělíme na:
  • neesenciální (tělo je schopno je samo vytvořit);
  • esenciální (tělo je neumí samo vytvořit, musíme je přijímat ve stravě).

Ve skupině esenciálních aminokyselin mají zcela výsadní postavení tyto tři: leucin, isoleucin a valin. Ty jsou v těle transportovány a metabolizovány poněkud jinak než ostatní aminokyseliny, za což vděčí svojí unikátní struktuře – rozvětvenému řetězci, který stojí i za jejich názvem známým především pod zkratkou

BCAA

Funkce BCAA

Trojice tzv. větvených aminokyselin hraje v našem těle klíčovou roli. Ta spočívá především ve faktu, že BCAA jsou metabolizovány (tzn. zpracovány poté, co je zkonzumujeme) výhradně ve skeletálních svalech. Zde také dochází při náročné fyzické činnosti k jejich odbourávání, přičemž BCAA mohou být využity i jako zdroj energie (na rozdíl od dalších aminokyselin).

V procesu využití energie má naše tělo naprosto jasno, nejprve vyčerpá dostupné cukry, včetně těch, které jsou ve formě glykogenu uloženy ve svalech a játrech. Jakmile se rezervy vyprázdní, začne tělo další glukózu vytvářet v procesu glukoneogeneze z aminokyselin, z nichž většinu tvoří právě BCAA. A je vždycky lepší, když má k dispozici dostatek BCAA ze stravy a nemusí je čerpat ze svalové tkáně.


BCAA ve sportu

Z tohoto faktu jasně vyplývá, jak důležitý je adekvátní přísun BCAA ve stravě sportovců, jejichž organismus je vystaven vyčerpávajícím tréninkům a tím pádem mimo jiné zvýšeným nárokům na přísun bílkovin.

Výživové doplňky s obsahem BCAA mají jak anabolický (výstavbu svalové tkáně podporující), tak antikatabolický (zabraňující rozkladu svalové tkáně) účinek. Navíc bylo na základě provedených studií zjištěno, že současně redukují bolestivost svalů po tréninku a oddalují nástup únavy.

Na molekulární úrovni působí BCAA jako anabolický aktivátor, spouštějící anabolické procesy ve svalech v průběhu regenerační fáze po tréninku.

Svaly ovšem nejsou jedinou tkání našeho těla, kterou BCAA přímo ovlivňují. Zajímavé jsou i výsledky výzkumů, které se věnovaly působení větvených aminokyselin na centrální nervovou soustavu, konkrétně mozek. Účastníci studie jednoznačně udávali výrazné snížení únavy a potlačení mentálního vyčerpání. Pravidelné užívání BCAA u nich vedlo ke zlepšení nálady a k podpoře mentálních funkcí.

V odborných zdrojích navíc najdete i velice zajímavé důkazy o vlivu BCAA na imunitní systém. Imunitní buňky v mnoha ohledech spoléhají právě na BCAA. Pokles hladiny větvených aminokyselin vede prokazatelně ke zvýšené citlivosti organismu vůči patogenům, takže narůstá riziko infekce.

Je tedy vcelku jasné, že byste jen obtížně hledali suplement, který by byl tak účinný a přínosný jako právě BCAA. Když k jejich přímým účinkům na svalovou tkáň přičtete schopnost oddálit únavu, podpořit kognitivní funkce a posílit imunitu, bude vám jasné, že díky nim můžete trénovat déle, lépe se na cvičení soustředit a navíc budou mít tyto aminokyseliny příznivý vliv na vaše zdraví.


Jak zvolit správný suplement s BCAA?
Ze všech tří BCAA má nejvýraznější anabolický účinek leucin. Právě on značně ovlivňuje proteosyntézu. Užívání samotného leucinu se ovšem neukázalo jako dostačující. Maximálního účinku dosáhnete, pokud budete brát všechny tři BCAA současně. Vždy ovšem věnujte pozornost poměru jednotlivých složek, ten by měl být 2:1:1 (leucin:izole­ucin:valin).

Dávkování
Obvykle se doporučuje denní dávka 0,2 gramy na kilogram váhy (člověk o hmotnosti 85 kg by měl tedy denně užívat 85 × 0,2 = 17 gramů BCAA). Tuto dávku je vhodné rozdělit, čímž si zajistíte lepší využití. Sportovec vystavený náročným tréninkům by pak měl užít jednu dávku ráno (ještě před snídaní), druhou před tréninkem a třetí ihned po tréninku.

S případnými nežádoucími účinky se prakticky nesetkáte. Jen v případech zvýšeného dávkování (tzn. nad 0,2 g/kg tělesné váhy) se mohou u sportovců trénujících ve večerních hodinách objevit problémy se spánkem způsobené vlivem BCAA na centrální nervovou soustavu. Kvůli ovlivnění mozkové činnosti se doporučuje, aby lidé trpící poruchami nálad či depresemi konzultovali užívání těchto suplementů s lékařem.

Nicméně pokud se budete držet správného dávkování, získáváte v suplementu s obsahem BCAA skutečně nebývale přínosný doplněk výživy, který vám zajistí efektivnější trénink, adekvátní regeneraci a především optimální sportovní výsledky.

Mohlo by vás zajímat

Copyright © Fitime.cz 2019. Jakékoliv užívání obsahu je bez písemného souhlasu Fitime.cz zakázáno!
Redakce | reklama