Jak nastartovat organismus abychom vydrželi v práci a měli pořád dostatek energie?

  20.04.2017, 16:40 -

Zdravá strava

Dodržování zdravé stravy a pitného režimu – na to rozhodně nesmíme zapomínat.
Snažte se omezit potraviny s jednoduchými sacharidy (například cukr, oplatky, sirupy, sladké nápoje), jejich konzumace má za následek brzký hlad. Máme pocit, že jsme nic nesnědli a ještě se cítíme unaveni.
Dejte přednost potravinám s komplexními sacharidy (složené sacharidy), ty se v těle rozkládají déle a my máme pocit sytosti. Komplexní najdeme v těstovinách, bramborách, rýži či zelenině.
Jezte pravidelně, jídlo si rozdělte na 5 – 6 menších porcí. Tělo potřebuje v průběhu celého dne přijímat kvalitní živiny.

Snídaně je základ

Mnoho lidí říká, že na snídani nemají čas a tudíž ji neřeší. To je velká chyba. Zkuste si nařídit budík o trochu dříve a dopřát si snídani v klidu. Každý, kdo snídá se cítí výborně a celkově je v lepší kondici než ti, kteří na snídani kašlou a nebo si ji dávají v rychlosti než dorazí do práce.
Vyzkoušejte si ráno přivstat, připravit si snídani a v klidu se najíst. Budete mile překvapeni, jak se ten den budete cítit. Dobrý pocit a pohoda, díky porci vhodné energie, kterou jste získali ze snídaně.
Nejlepší volbou je ovocná šťáva nebo džus. Ovocné šťávy připraví trávicí systém na přijetí porce potraviny. Když přidáte obyčejný vitamín C a k tomu L-Karnitin krásně vás probudí.
Snídaně by měla obsahovat větší množství sacharidů (lepší jsou s nízkým glykemickým indexem), které organismu dodají potřebnou energii do nového dne. Naše tělo přes noc většinu nahromaděné energie spotřebovalo a my jej musíme doplnit právě snídaní.
Ke snídani je vhodné například vícezrnné pečivo se sýrem a zeleninou nebo směsi obilných vloček (s mlékem či jogurtem). Pozor na kupované müsli, některé obsahují příliš vysoké množství cukru.

První svačina

Mezi hlavními jídly je dobré najít si čas i na svačinu. Ne každý to dodržuje a mnoho z nás místo zdravé svačiny sáhne po nějaké sladkosti nebo nejí vůbec nic.
Obojí je velká chyba, díky tomu jsme nepříjemní pro sebe i své okolí. Nedostatek energie způsobí nadměrné snížení hladiny cukru v krvi (hypoglykemie).
Ti, kteří naopak mají potřebu pořád jíst něco sladkého aby uspokojili své chutě, jejich tělo prochází stavem hyperglykemie. Výsledkem neustálého pojídání něčeho sladkého jsou kila navíc, která se ukládají především v pase nebo hýždích. Opravdu se vám s tím chce vláčet den co den? Pokud ne, máme pro vás tip jak organismu dodat tolik potřebnou energii a abychom se zároveň cítili dobře a vše zvládali s nadhledem.
Správnou volbou je naloupané nebo nakrájené ovoce, které budete mít v misce po ruce. Vždy když vás bude “honit mlsná”, můžete sáhnout právě po ovoci.
Další variantou pro dodání energie mohou být oříšky (nepražené a nesolené). Zda-li vám to práce dovolí, můžete si dopřát porci vícezrnného pečiva s plátky šunky nebo sýrem Cottage.

Oběd

Fast food, závodní jídelna a jiná stravovací zařízení připraví ne vždy ideální jídla. U některých restaurací najdeme zdravější jídla, ale většinou bývají zbytečně předražená.
Proto je lepší připravit si oběd doma. Většinou je levnější a chutnější. Skvělým pomocníkem pro zdravá jídla je parní hrnec.
Příprava jídel v parním hrnci v potravině zanechá většinu vitamínů, minerálů a pokrmy se připravují zcela bez tuku. Receptů na přípravu jídel v parním hrnci je nepřeberné množství a každý si jistě přijde na své.

Druhá svačina

Pro den se sportovní aktivitou

Je velmi důležité vybrat takovou svačinu, abyste měli na danou aktivitu dost energie, ale zase si dát pozor aby přijatá energie nebyla přehnaná nebo složena z nevhodných živin.
Ideální je jídlo s větším množstvím pomalých sacharidů, které nám dodávají energii postupně. Můžete zvolit zeleninový salát s rýží (těstovinami), zalitý olivovým olejem.
Pro silové sportovce je vhodný Nutrend Compress B.I.G či jiný sacharidový přípravek, který je určen ke konzumaci před tréninkem. Přibližně 30 minut před sportovní aktivitou lze použít přípravky s obsahem L-karnitinu, vitamínu C nebo větvených aminokyselin BCAA pro ochranu svalové hmoty.

Pro den bez sportovní aktivity

Připravit si svačinu v den bez fyzické aktivity je snadné. Stačí když si připravíte například mozzarellu se zeleninou nebo jiný zeleninový salát. Zde záleží na vaší fantazii a chuti.
Lze také zvolit proteinový koncentrát. Pro ty, kteří si hlídají štíhlou linii jsou dobré dietní koktejly a nebo také proteinové koncentráty se sníženým obsahem tuků a cukrů.

Večeře

Po sportovní aktivitě je dobré zařadit gainer. Gainer podpoří regeneraci po fyzickém výkonu. Nejlépe vyberte takový, který obsahuje vyšší obsah větvených aminokyselin.
Večer není dobré jíst těžká jídla, která se špatně tráví. Například můžete zvolit živočišnou bílkovinu ve formě masa nebo tvrdého sýru, případně rostlinou bílkovinu (luštěniny).
Při redukci hmotnosti je možno použít dietní koktejl a pro silově zaměřené sportovce bílkovinné koncentráty (noční proteiny).

Mohlo by vás zajímat

Copyright © Fitime.cz 2019. Jakékoliv užívání obsahu je bez písemného souhlasu Fitime.cz zakázáno!
Redakce | reklama