Jak vybrat protein a nezruinovat peněženku

  02.05.2017, 18:55 -

Dnešní trh je doslova zahlcen proteinovými přípravky. V obchodech či na internetu lze nalézt rozmanitý výběr nejrůznějších výrobců, druhů, kvality a cenových kategorií. Jak vybrat kvalitní protein a nezruinovat při tom naší peněženku? Odpověď na tuto otázku vám popíšeme v následujícím článku.


Kvalita proteinu

I když chceme co nejvíce ušetřit, je třeba brát zřetel také na kvalitu proteinových nápojů. Nesmíme se řídit pravidlem „nejlevnější volba je nejlepší volba“. Proteinové nápoje můžeme klasifikovat do několika druhů, které dělíme na základě zdroje, ze kterého byly vytvořeny:
  • syrovátkové
  • vícesložkové
  • hovězí
  • rostlinné


Ideální volbou jsou syrovátkové proteiny. Ty se rozdělují podle poměru bílkovin v přípravku do mnoha kategorií. Pokud chceme kvalitní a cenově přívětivou volbu, je vhodné zvolit přípravek, který obsahuje alespoň 75% bílkovin. Narazit lze také na tzv. koncentráty, izoláty a hydrolyzáty, avšak to vše jsou spíše jakési nadstandardy a jejich volba je vhodná pouze, chceme-li si připlatit. Běžný uživatel si bohatě postačí s proteinem, který obsahuje **minimálně 75% bílkovin.


Vícesložkové proteiny mohou být také dobrou volbou, je však nutno sledovat jejich složení. Složení proteinů je kapitola sama o sobě a proto se v tomto článku tímto tématem nebudeme zabývat.


Hovězí proteiny jsou většinou špatnou volbou. Může vás lákat cena, avšak ve skutečnosti prohloupíte a pouze vyhodíte peníze. Kvalita zdroje hovězích proteinů bývá většinou pochybná (hovězí proteiny často obsahují velké množství kolagenu a velmi málo kvalitních bílkovin, které naše tělo využije) a ve své podstatě si koupíte pouze předraženou kloubní výživu.


Rostlinné proteiny mohou kupujícího zlákat svou mnohdy extrémně nízkou cenou, avšak nenechme se zmást. Nejste-li vyloženě vyznavači veganské stravy, těmto produktům se vyhněte. Rostlinný protein nedokáže tělu dodat takové množství výživových látek jako přípravek, který je vytvořen z živočišného zdroje. Chuť těchto produktů bývá často nepříjemná.


Shrneme-li si tedy výběr podle poměru cena/kvalita, je nejvýhodnější koupě syrovátkového proteinu s alespoň 75% čistých bílkovin. Kvalitu vámi vybraného proteinu vždy ověřte pomocí různých recenzí či názorů na fórech, které se zaměřují na fitness.Množstevní sleva

Způsob ovlivnění ceny je také koupě většího balení proteinového nápoje. Tato investice je vhodná zejména tehdy, uvažujete-li o pravidelném nákupu tohoto doplňku stravy. Pokud si koupíte například balení o váze 4kg, cena mnohdy klesne tak nízko, že dostanete 1kg zdarma. Příchuť si volte důkladně a vždy si ji raději předem vyzkoušejte (například na vzorku), abyste pak nepili toto obří balení příchuti, která by vám nechutnala.

Slevové kódy

Cenu lze srazit také různými slevovými kódy. Tyto kódy nabízejí většinou osobnosti, které jsou populární v oblasti fitness a spolupracují s firmami prodávající doplňky stravy. Díky těmto kódům je možno ušetřit až desítky procent z ceny nákupu. Je proto vhodné sledovat tyto osobnosti na sociálních sítí a případně využít jejich slevového kódu.

Dále některé e-shopy nabízí možnost různých slev v případě, že se v jejich internetovém obchodu zaregistrujeme a zboží zakoupíme z přihlášeného účtu. Chcete-li ušetřit, je vhodné tyto akce vyhledávat a sledovat.Akční nabídky

Proteinové koktejly, gainery ale i další sportovní výživu lze také často nakoupit ve výhodných akcích kde se prodejci předhánějí co zákazníkovi v akci nabídnou. Příkladem mohou být akční nabídky sportovní výživy obchodu Fitkram.cz, který sportovní výživu nabízí. Akce ale bývají často časově omezeny, takže je dobré rychlé rozhodování.Různé obchody, různé ceny
Tak jako u jiných produktů, tak i u proteinů lze nalézt v různých obchodech různé ceny. Lze narazit na nejnižší cenu přímo u výrobce nebo naopak u nějakého menšího distributora. Pokud chcete ušetřit co nejvíce, vyhledávejte na internetu vždy více distributorů a ceny si porovnávejte. Nezapomeňte do ceny zahrnout také výhody, jako například dopravu zdarma.Závěr Pokud vyzkoušíte výše uvedené rady a provedete správnou volbu výrobce, produktu a obchodu, tak se při koupi většího balení lze dostat na cenu přibližně 350kč za 1kg kvalitního proteinu což je ucházející cena, kterou naše peněženky zajisté unesou.

Mohlo by vás zajímat

Copyright © Fitime.cz 2019. Jakékoliv užívání obsahu je bez písemného souhlasu Fitime.cz zakázáno!
Redakce | reklama