Oblíbená chia semínka jako elixír mládí

  20.04.2017, 16:40 -

Chia semínka – nebo-li semínka šalvěje hispánské nejsou v naší výživě žádnou novinkou jelikož byly známy už v době Aztéků, kteří je ve výživě také používali. V dnešní době se ale s prodejci chia semínek opět „roztrhl pytel“ a mnoho lidí je do své stravy zařadilo – proč jsou tak oblíbená a jaké výhody pro naše tělo a zažívání nabízí? Proč je také mnoho osob užívá při hubnutí?


Co semínka chia obsahují a proč jsou vhodná pro tělo?

Chia semínka obsahují mnoho důležitých látek, které pomohou lepšímu zažívání ale i zlepší kůži, vlasy nebo budou skvělým pomocníkem při hubnutí. Nejdůležitějšími látkami pro které jsou semínka konzumovány jsou omega-3 mastné kyseliny které tělo nedokáže samo produkovat a musí je přijímat stravou pro tělo jsou ale velmi důležité kvůli prevenci kardiovaskulárních onemocnění a také správné fungování mozku.

Další důležitou vlastností semínek chia je obsah vlákniny tedy až 35% jejího doporučeného denního příjmu která pomůže vaším střevům v pročištění a tvoří i důležitou součást během hubnutí a diet (nejen proto je často užívána v mnoha spalovačích tuků a dalších doplňcích stravy pro hubnutí). Semínka obsahují také velké množství vitamín a minerálů a díky tomu, že na sebe dokážou vázat vodu pomáhají i ve snižování hladiny krevního cukru.


Proč jsou chia semínka oblíbeným základem stravy?

  • obsah draslíku v chia semíncích je až třikrát větší než v banánech – draslík pomáhá nervovému systému a je důležitý při vyšší konzumaci sodíku
  • semínka obsahují i 20% bílkovin na 100g produktu a tím patří mezi významné zdroje bílkovin
  • jsou bohatým zdrojem vápníku, dokonce bohatším než dnešní upravované mléko
  • omega-3 kyseliny v semíncích obsažené pomáhají snižovat hladinu cholesterolu

Vedlejší účinky chia semínek

Chia semínka jsou často považována při rozumném množství za zázračný lék, mohu ale samozřejmě mít i vedlejší účinky na různé skupiny jejich uživatelů. Mezi problémové uživatele s vedlejšími účinky by mohli patřit diabetici u nichž mohou chia semínka snižovat účinnost léků, které podporují regulaci cukru v krvi. U některých osob což není příliš časté mohou chia semínka způsobovat problémy při užívání s léky na ředění krve nebo pro snižování vysokého tlaku. Asi jako každá potravina může i chia vyvolat alergii, proto je potřeba při jakýchkoliv problémech vše komunikovat se svým lékařem.

Mohlo by vás zajímat

Copyright © Fitime.cz 2019. Jakékoliv užívání obsahu je bez písemného souhlasu Fitime.cz zakázáno!
Redakce | reklama