Strava cyklisty nemusí být nutně věda, avšak jsou zde pevné zásady

  20.04.2017, 16:40 -

Cyklistika je v dnešní době mnohem více rozšířeným sportem než kdykoli dřív. Stejně jako ostatní sporty může být velmi energeticky náročná, její náročnost je srovnatelná například s během a nejde o to, jestli jste profesionálním jezdcem nebo amatérem jezdícím pro radost – správná výživa je tak či onak minimálně polovinou úspěchu. Přesto si tento několikrát zmíněný fakt málokterý amatérský sportovec připouští, naopak si myslí, že zásadní roli hraje tvrdá dřina. Žádoucí je tedy nejen správně jíst, ale také podpořit regeneraci různými prospěšnými suplementy.

Před samotným tréninkem musíte doplnit zásoby sacharidů. Ideálním složením je převaha polysacharidů, které se v porovnání s tuky a proteiny stravují rychleji. Bílkoviny jsou zastoupeny minimálně. Takové jídlo byste měli sníst dvě nebo tři hodiny před samotným výkonem a zároveň se v tuto dobu určitě vyvarujte jednoduchým cukrům.

Stravování

Častým nešvarem dnešní doby bývá nepravidelné stravování. Tak jako trénink vyžaduje pravidelnost, je vhodné také pravidelně, tedy průběžně dodávat živiny. Avšak to bohužel zdaleka nestačí a rozhodující bude, co sníte. Z potravin totiž namáhaný organismus získává uhlovodany, ty přemění na glykogen – palivo svalů. Zásoby v těle ovšem vydrží maximálně několik desítek minut, podle náročnosti výkonu a proto je dobré po čas náročných tréninků glykogen doplňovat. Využít můžete například Enduro Gainer, který je vhodným doplňkem během vašeho výkonu.

Důležité je samozřejmě dodat tělu tekutiny, protože fyzická námaha sama o sobě dehydratuje. Zde nastává otázka, co při tréninku pít? Mnoho cyklistů, zejména amatérských volí na kratší vzdálenosti obyčejnou vodu, ale mnohem lepší je využít některý z iontových nápojů. Doplnit tekutiny takovýmto způsobem bývá pro tělo lepší volbou, ponevadž iontový nápoj mimo jiné nahradí minerální látky, o něž sportovec zákonitě přichází.

Po tréninku

Rozhodujícím bude, co vaše tělo přijme po samotném tréninku. Na mysli máme samozřejmě jídlo a případně různé doplňky stravy jako aminokyseliny, podporující zejména regeneraci svalů. Vhodné jsou lehčí, ale hodnotné pokrmy, ty nebudou zatěžovat už tak unavený organismus. Konkrétně to může být rýže, těstoviny, zeleninové saláty, kuřecí maso, ryby apod. V žádném případě není dobré po výkonu přijímat jakýkoli alkohol nebo kofein, ten může vést k ještě vyšší dehydrataci. Ublíží také oblíbené pivo, jedinou přijatelnou variantou je pivo nealkoholické. Myslete na to, že pokud po tréninku přijmete nevhodnou výživu, většina vašeho snažení přijde vniveč.

Pokud jde o jídelníček celkově, ideální je následujícího schématu: 60 % energetického příjmu by měly tvořit sacharidy, 25 % tuky a zbytek bílkoviny. Snídaně musí být pestrá, ne nadarmo se říká, že je základem dne. Vhodnou snídaní jsou ovesné vločky, kukuřiční lupínky s jogurtem nebo mlékem, nic nezkazíte, pokud si dáte i ovoce jako přílohu.

Další, co byste měli během dne pozřít je dopolední svačina. Přestože to není přímo nutností a amatérský cyklista se zcela jistě bez takové svačiny obejde, rozhodně tím svému tělu prospějete. Ideální potravinou v tomto případě může být rovněž ovoce.

U oběda si musíte dát obzvlášť pozor při výběru vhodných surovin. Musí být lehkým, nejlepší volbou je těstovinový salát se zeleninou apod. Vhodná bývá také rýže s masem, ovšem pokud maso, upřednostňujte drůbeží. Ideální je bezesporu ryba.

Večeře je posledním jídlem dne. Tady platí podobné zásady jako při obědě. Dbejte na to, aby byla převážně lehká, ale přesto výživná. Můžete si dát čistě ovoce, zeleninu nebo stejný pokrm jako k obědu. Není na tom nic špatného a alespoň ušetříte čas.

Zajímá vás kompletní sortiment výživy pro cyklistiku? Aminokyseliny, vitamíny, iontové nápoje a další najdete v našem speciálu pro sportovce – cyklisty.

Mohlo by vás zajímat

Copyright © Fitime.cz 2019. Jakékoliv užívání obsahu je bez písemného souhlasu Fitime.cz zakázáno!
Redakce | reklama