V zahraničí je za darované sperma větší odměna, chybí však anonymita

  29.01.2017, 21:50 -
Podle statistik se počty asistovaných reprodukcí každoročně zvyšují. Lékaři však naráží na problém v podobě nedostatku dárců spermatu. Mužů, kteří se rozhodnou sperma anonymně darovat, nikdy nebylo mnoho a v posledních letech navíc preferují dárcovství v zahraničí. Motivuje je výrazně vyšší finanční odměna.

Darování spermatu se jeví jako příjemná brigáda. Jenomže zatímco kliniky pro IVF Praha nabízí v průměru 800 až 1500 korun, v Německu a Rakousku se odměna pohybuje kolem 500 eur. Jenomže nic není bez chybičky – dárcovství v zahraničí není chráněno anonymitou. Česká legislativa umožňuje porušení anonymity jen v případě, kdy je ve vážném zdravotním stavu a potřebuje dárce orgánů nebo kostní dřeně.Na nedostatek dárců spermatu mají vliv také přísná kritéria výběru. Kliniky si vybírají a projde jen každý desátý zájemce. Stejný postoj však razí také k ženám. Také v rámci dárcovství vajíček musí zájemkyně projít drsným sítem.

Kdo je vhodný dárce?
Kliniky vítají zdravé muže ve věku od 18 do 40 let. Zájemce čeká vstupní pohovor s urologem, spermiogram (vyšetření kvality spermií), vyšetření krve na infekční nemoci, vyšetření moči na přítomnost chlamydií a genetické vyšetření. Dojde-li lékař k závěru, že dárce ve všech ohledech vyhovuje, nic nebrání tomu, aby byl proveden odběr.

V minulosti většina spermobank vyžadovala minimálně středoškolské vzdělání. Od tohoto požadavku však většina ustoupila.

Chcete darovat sperma? Žijte zdravěji a omezte saunování
Rozhodnete-li se pro darování spermatu, začněte se více hýbat, omezte cigarety, alkohol a kofein. Žádoucí jsou naopak potravinové doplňky s mateří kašičkou a některé antioxidanty. Sexuologové zároveň varují před saunováním (to je vhodné na nějakou dobu zcela vynechat) a přehříváním varlat. 

Mohlo by vás zajímat

Copyright © Fitime.cz 2019. Jakékoliv užívání obsahu je bez písemného souhlasu Fitime.cz zakázáno!
Redakce | reklama